Wiechlice, wojskowe lotnisko pod Szprotawą

Wiechlice, wojskowe lotnisko pod Szprotawą
Wiechlice (pod Szprotawą), stare lotnisko wojskowe, miejsce przechowywania broni masowego rażenia
Województwo: lubuskie, powiat żagański, gmina Szprotawa.
Trasa: piesza, rowerowa
Rodzaj nawierzchni: głównie drogi betonowe, pola oraz obszar leśny.
Stopień trudności: niski
Długość trasy: szer. 1 km, dłg. 1 km (2h)
Część terenu w rękach prywatnych.

Galeria zdjęć: Wiechlice (Szprotawa). Lotnisko i schrony na bombowce.

Mapa z lokalizacją lotniska i bunkrów

Lotnisko Szprotawa-Wiechlice

W niewielkiej miejscowości Wiechlice (niem. Wichelsdor) znajdującej się pod Szprotawą (niem. Sprottau) znajdują się ruiny wojskowego lotniska. Cała okolica usłana jest wojskowy obiektami wybudowanymi jeszcze przez Niemców i Rosjan. W odległości kilkunastu kilometrów na południe znajduje się czynny poligon oraz opuszczone osiedle i koszary (Pstrąże), baza wojskowa (Świętoszów), schrony (Wilkocin), zaś pod samą Szprotawą istnieją miejsca gdzie składowano i produkowano amunicję. Kolejne lotnisko znajduje się w kierunku północnym, w Tomaszowie pod Żaganiem.

Historia bazy lotniczej w Wiechlicach sięga początku XX wieku. Początkowo na jego terenie istniał obóz jeniecki, założony przez Niemców podczas I Wojny Światowej. W jego miejscu powstał później klub miłośników szybowców. Kluby służyły za przykrywkę dla szkolenia pilotów i rozwoju niemieckiego lotnictwa ograniczonego wskutek postanowień w Wersalu. Prawdopodobnie w tym wypadku było podobnie. Ciekawym faktem jest, że lotnisko zaczęto budować nim faszyści (oraz Hitler) objęli władzę, a więc zanim powstała III Rzesza.

Lotnisko było wykorzystywane podczas ataku na Polskę w 1939 roku. 1 września w kierunku Polski wystartowało 37 myśliwców Messerschmitt. W latach 40 wylano betonowy pas, co umożliwiało wykorzystywanie nowoczesnych samolotów oraz znacznie zwiększyło rangę obiektu. Po przegranej wojnie przez hitlerowskie wojska obiekty przeszły we władanie wojska radzieckiego. Lotnisko zostało znacznie rozbudowane, dobudowano kolejne obiekty i infrastrukturę, a w jego okolicy powstały bunkry m.in. Granit-2, w którym przechowywano broń masowego rażenia. Prawdopodobnie były to głowice nuklearne, chociaż istnieją doniesienia wskazujące na broń biologiczną lub chemiczną – tak czy owak najpewniej była to broń masowego rażenia. Bunkry atomowe (jak je nazwano) pod Szprotawą są sprywatyzowane jednak w internecie istnieją filmy, w których można je obejrzeć.

Lokalizacja lotniska była bardzo dobra ze względu na płaski teren, bliskość innych obiektów wojskowych (np. poligon w Borach Dolnośląskich) oraz sprzyjający kierunek wiatru. Niestety od 1992 roku, czyli od wyjazdu wojsk radzieckich lotnisko popada w ruinę. Część zabudowań sprywatyzowano, obiekty mieszkalne przeznaczono na osiedle mieszkaniowe, kwatery pilotów na hotel, zaś pas startowy jest własnością gminy. Jego długość i parametry umożliwiają utworzenie małego portu lotniczego o charakterze międzynarodowym – nie ma jednak planów jego utworzenia.

Wideo: Lotnisko pod Szprotawą oraz jego infrastruktura (bunkry)

Podoba Ci się mój przewodnik? Umieść link na swojej stronie!

5 komentarzy

  1. Jeśli to to lotnisko i te Wiechlice o których myślę i gdzie byłem to chyba z lokalizacją na mapie coś nie tak. No i Wiechlice to woj. lubuskie pow. żagański. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  2. Tak z ciekawości, w jakim stanie jest pas lądowania? Można po trasie przejechać rowerem?

    Odpowiedz
    • Można, chociaż fragment podpisany został jako należący do gminy i objęty zakazem wstępu. Uważam jednak, że jazda rowerem nikomu nie będzie przeszkadzała.

      Odpowiedz

Co o tym myślisz ?