Województwo: lubuskie, powiat nowosolski.
Trasa: rowerowa, kolor żółty.
Rodzaj nawierzchni: głównie asfalt, trochę dróg gruntowych, szutrowych i bruku
Stopień trudności: łatwy
Długość trasy: 65 km ( 4,5h )
GPS: Głaz narzutowy N: 51° 44′ 2.01” , E: 15° 31′ 52.83”
Mapa szlaku rowerowego online
Położenie – Szlak Czarciego Kamienia
Trasa szlaku Czarciego Kamienia prowadzi przez wsie i miasteczka okalające Nową Sól od południa, zachodu i częściowo północy, równocześnie tworząc w miarę równomierny okrąg wokół Kożuchowa. W niniejszym przewodniku, jako początek trasy przyjąłem kierunek południowy (a więc w kierunku Rudna). Tablice informacyjne sugerują odwrotny kierunek jazdy, jednak nie ma to najmniejszego znaczenia, a występujące na drodze oznaczenia szlaku umożliwiają dwukierunkową wycieczkę.
Nowa Sól – początek i koniec szlaku
Malownicza położona Nowa Sól tworzy węzeł szlaków turystycznych okolicy. Szlak Czarciego kamienia przebiega przez powiat nowosolski i rozpoczyna się w miejscowym porcie, nad rzeką Odrą. Spotykają się tu m.in. rowerowy szlak Odry czy szlak Wiatraków i Jezior prowadzący w kierunku lubuskiego pojezierza.
Rowerowy szlak Czarciego Kamienia – Nowa Sól [ZDJĘCIA]
Rudno – Ciepielów – Drwalewice
Rudno bezpośrednio przylega do Nowej Soli, a więc do wsi wjedziemy poruszając się drogą asfaltową, ewentualnie wyłożoną betonowymi płytami. Na granicy zabudowań i lasu, w miejscu, w którym szlak wkracza do lasu, usytuowany jest kościół filialny pod wezwaniem świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, z XIII w. Zbudowany jest z rudy darniowej i kamienia polnego, był wielokrotnie remontowany w XV, XVIII i XIX wieku. Wyposażenie kościoła pochodzi z wieku XVIII. Zabytek otoczony jest kamiennym murem, w którego obrębie zlokalizowana jest drewniana dzwonnica z 1774 roku. Założona na planie kwadratu z dachem krytym gontem, stoi przy głównym wejściu do kościoła. Całość sąsiaduje z miejscowym cmentarzem.
Jadąc dalej w kierunku, który nakazuje oznakowanie, trafiamy do lasu gdzie przetniemy nową drogę, która stanowi południową obwodnicę Nowej Soli. Po przekroczeniu (wiaduktem) następnej trasy, ekspresowej S3, znajdziemy się wprost w Ciepielowie.
Ciepielów, Drwalewice [ZDJĘCIA]
By wydostać się z Ciepielowa i ruszyć w stronę Drwalewic możemy obrać jedną z dwóch dróg. Obie prowadzą przez las, jednak wpadają do wsi z dwóch różnych stron, spotykając się w centrum.
Lasocin – Bielice – Borów Polski
Do Borowa będziemy poruszali się po zboczu moreny czołowej ukształtowanej przez lodowiec, a więc będziemy musieli włożyć nieco więcej wysiłku w dotarcie do Wsi. Na szczęście podjazd zostanie zrekompensowany podczas zjazdu z drugiej strony.
Bielice (Kożuchowskie), Borów Polski [ZDJĘCIA]
Borów Wielki – Stypułów
Są to dwie naprawdę długie wsie. Jazda może stać się odrobinę nużąca, jednak w każdej z nich znajdziemy obiekty warte zobaczenia. Kolejny długi ciąg wsi rozpocznie się w Mirocinie i zakończy dopiero za Studzieńcem.
Oznakowanie szlaku „Czarciego Kamienia” choć widoczne, pozostawia wiele do życzenia, a to za sprawą wyblakłego koloru żółtego, którym szlak został oznaczony. Pomagają jednak widoczne symbole rowerowe i pozostałości kolorowych strzałek.
W Borowie Wielkim szlak skręca w prawo i wpada na bardziej ruchliwą niż dotychczas drogę wojewódzką. Jadąc nią będziemy przemieszczali się głównie lasem, w którym rosną jagodowe krzewy.
W Stypułowie możemy zwiedzić Kościół gotycki z XIV wieku, pod wezwaniem świętej Jadwigi.Jest on murowany z kamienia i rudy darniowej, salowy z dobudowaną wieżą. Otoczony jest kamiennym murem, pochodzącym ze średniowiecza. Przy Kościółku znajduje się również sklep spożywczy (stan na 2013 rok). Kawałek dalej jadąc w stronę Bulina, możemy podziwiać znajdujący się przy drodze, odrestaurowany pałacyk, który jest w prywatnych rękach.
Wyjeżdżając ze Stypułowa natrafimy na znak informujący o odległościach (podanych w kilometrach) do Bulina oraz Mirocina Górnego. Zaraz za znakiem droga skręca w lewo i wjeżdżamy nią brukowaną drogę prowadzącą prawie pod sam głaz narzutowy zwany tytułowym „Czarcim Kamieniem”. Droga pomimo licznych „kocich łbów” nie powinna przysporzyć nam trudności, gdyż w wielu miejscach znajduje się wąski pasek czarnej ziemi, niekiedy porośnięty trawą. Po drodze musimy pokonać dwa zakręty o koncie 90 stopni (w lewo i prawo, patrz: mapa).
Borów Wielki, Stypułów [ZDJĘCIA]
Bulin – Czarci Kamień
Miejsce kulminacyjne wycieczki. Głaz narzutowy zwany Czarcim Kamieniem położony jest na obrzeżu wsi Bulin w gminie Kożuchów, przy drodze łącząca wieś ze Stypułowem. Głaz narzutowy ma wymiary 2x2x3m i sąsiaduje z gospodarstwem agroturystycznym. Obok atrakcji usytuowana są zadaszone ławki oraz stół, przy których można urządzić sobie piknik.
Z głazem wiążą się legendy, które mają swój początek w średniowieczu. Podobnie jak innym, często wielotonowym obiektom tego typu, temu również przypisywano nienaturalne pochodzenia związane z diabelskimi mocami. Wedle legendy wszelkie rysy pochodzą od czarcich pazurów. Szatan miał miotać kamieniem w stronę nieuczciwego karczmarza, który nie bał się nawet diabła. Wg legendy na miejscu jego gospodarstwa leży dziś rzucony przez diabła głaz.
Geneza pochodzenia głazów narzutowych związana jest jednak z przejściem lodowca, a ściślej rzecz biorąc wchodzą one w skład kry lodowcowej i są transportowane wraz z nim. Podczas topnienia lodowca głazy spoczywają w miejscu roztopu, często w okolicach moren ukształtowanych przez lądolód. Buliński głaz zlokalizowany jest na wzniesieniu, które stanowi morenę czołową.
Cały szlak rowerowy biegnie przez tereny ukształtowane podczas zlodowacenia. Rozpoczyna się w Obniżeniu Nowosolskim, a następnie w dużej mierze przebiega wzdłuż grzbietów lokalnych moren, które wchodzą w skład Wzgórz Dalkowskich, które stanowią częścią Wału Trzebnickiego.
W Bulinie istnieje jedyny zlokalizowany na terenie powiatu nowosolskiego szlak konny. Oprócz gospodarstwa agroturystycznego we wsi istnieje również pokaźna i malowniczo usytuowana stadnina koni. Krzyżują się tutaj szlaki piesze prowadzące do Kożuchowa (czerwony oraz niebieski). Żółty kolorem oznaczony jest oczywiście rowerowy szlak „Czarciego Kamienia”.
Galeria zdjęć z Bulina (Czarci Kamień)
Mirocin Górny – Mirocin Średni – Mirocin Dolny
Kościół w Mirocinie Górnym [ZDJĘCIA]
Ruiny pałacu w Mirocinie Górnym [ZDJĘCIA]
Kościół w Mirocinie Dolnym [ZDJĘCIA]
Studzieniec – Lelechów
Pałac w Studzieńcu [ZDJĘCIA]
Kościół w Studzieńcu [ZDJĘCIA]
Lelechów [ZDJĘCIA]
Czasław – Ługi – Otyń
Nowa Sól
Trasa tworzy pętlę, a więc kończy się w miejscu rozpoczęcia.
Szlaki rowerowe: Nowa Sól i okolice
- CZERWONY: Nowa Sól – Bulin (szlak pieszy)
- Annabrzeskie Wąwozy (szlak rowerowy)
Ciekawe Miejsca
- Zabytki architektury w większości miejscowości
- Głaz narzutowy w Bulinie
Zwróć uwagę
- W okresie wiosennym i letnim warto zabezpieczyć się przed komarami i kleszczami.
Przydatne pliki
Wkrótce
Ciekawe strony
- Wkrótce
Konrad Gramont
Masa z Trasymasy.pl
Muszę przyznać, że sporo ładnych fotek. Będę musiał popracować nad swoimi. W lubuskim jeszcze nie byłem, w tym roku planuję wrzucić trochę więcej szlaków i tras z woj. podlaskiego i war-mazurskiego. Potem ruszę w Polskę 😉 Informacje z tej strony z pewnością będą mi bardzo pomocne.
Wojtek
Szlak Czarciego Kamienia??? To jest śmieszne… taka trasę to i ja mogę sobie wytyczyć na Endomondo i nazwać ją np szlakiem pasku i żwiru, śmiech na sali! Nie ma w naszym powiecie żadnych ścieżek rowerowych! żadnych i żadnej porządnej trasy rowerowej. Jak zbudują tą z Wolsztyna do Kożuchowa na starej nieczynnej linii kolejowej to zmienię zdanie, bo trasa rowerowa (prawdziwa) to taka gdzie nie jeżdżą inne auta tiry itp. czyli najlepiej po starej linii kolejowej zbudować i będzie wtedy super a teraz??? KPINA!!!
Adam
Chodzilem drogą ze Stypulowa tą droga. Na glinianki urokliwa droga brukowa iprzechodzilismy kolo tego glazu to byly piekne lata 70te w tamtych lasach zbieralismy grzyby i jagody a po tym na glinianki kompac sie do wieczora i powrot ta sama droga piekne strony
Dariusz
To wybuduj skoro to takie łatwe….Narzekać każdy potrafi ale jak już przyjdzie coś zrobić to jakoś chętnych nie widać. Na razie proponuje ci wycieczkę sciezką z prawdziwego zdarzenia Tuplice-Łęknica po dawnej linii kolejowej z odbiciem w Łęknicy do Geoparku a powrót wzdłuż Nysy Łużyckiej po stronie niemieckiej. Dla mnie najładniejszy szlak po jakim jechałem.
Adam
Chodzilem drogą ze Stypulowa tą droga. Na glinianki urokliwa droga brukowa iprzechodzilismy kolo tego glazu to byly piekne lata 70te w tamtych lasach zbieralismy grzyby i jagody a po tym na glinianki kompac sie do wieczora i powrot ta sama droga piekne strony