Stawy Przemkowskie (10 km)

Stawy Przemkowskie (10 km)
Przemków – Stawy Przemkowskie: Lubuski, Sercowy, Brzozowy, Nowy Śląski, Śluzowy, Olchowy – Przemków
Województwo: dolnośląskie, powiat polkowicki.
Trasa: piesza
Rodzaj nawierzchni:  droga gruntowa, bagno
Stopień trudności: łatwy
Długość trasy: ~10-15 km ( pieszo 3h )
Wstęp tylko z przewodnikiem!

Galeria zdjęć: Stawy Przemkowskie

Mapa rezerwatu online

Położenie Stawów Przemkowskich

Przemków położony jest w pobliżu granicy administracyjnej dwóch województw: Dolnośląskiego i Lubuskiego, sam zaś podlega pod administrację dolnośląską.

Przemkowski Park Krajobrazowy

Przemkowski Park Krajobrazowy utworzony w połowie 1997 roku obejmuje ponad 22 tysiące hektarów (prawie 38 tysięcy hektarów wraz z otuliną parku) i zajmuje obszar kilku gmin, w tym całkowicie gminę Przemków. W jego skład wchodzą trzy rezerwaty florystyczne: Buczyna Piotrowicka, Łęgi Źródliskowe okolic Przemkowa, Torfowisko Borówki oraz jeden rezerwat ornitologiczny Stawy Przemkowskie (zlokalizowany w północnej części). Ciekawymi obiektami położonymi na obszarze parku są kilku wieczne drzewa: dąb Chrobry koło Piotrowic (XIII wiek), oraz dąb Wernyhora (XVII wiek) w miejscowości Wierzbowa.

Rezerwat „Stawy Przemkowskie” i obszar chroniony „Natura 2000”

Na teren rezerwat można wejść tylko za zgodą administracji parku i w obecności przewodnika, o czym można przeczytać w licznych publikacjach – jednak przy samych drogach dojazdowych do jego granic nie widziałem żadnej informacji na ten temat.

Galeria zdjęć z Przemkowa

Niebieski Szlak Rowerowy i drogi do rezerwatu

Początek naszej wędrówki rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulic Energetycznej i Wielkich Pieców w Przemkowie (nazwa ulicy wzięła się od huty zlokalizowanej przy głównej drodze), łatwo rozpoznać to skrzyżowanie, gdyż zaraz za nim rozpoczynają się regularne zabudowania przemysłowe. Ulicą Energetyczną biegnie niebieski szlak rowerowy, który tworzy pętlę wokół południowej części Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Będziemy poruszali się nim tylko kilkaset metrów skręcaj na objęty zakazem wstępu obszar stawów (patrz: mapa).


Gdy dojdziemy do rozstaju dróg, ignorujemy szlak prowadzący na prawo (notabene w stronę Wołowych Stawów) i skręcamy w aleję wiodącą w lewo. Na jej końcu napotykamy most przez rzekę Szprotawę (będącą jednocześnie granicą rezerwatu) oraz bramę. Z reguły jest ona zamknięta, jednak po wcześniejszych ustaleniach z dyrekcją parku zostanie nam ona otwarta. My z braku wcześniejszej informacji zdecydowaliśmy się ją sforsować, czego nie polecam. Tym samym dotarliśmy pomiędzy dwa stawy: większy Lubuski i roztaczający się po lewej, nieco mniejszy Staw Bolesław. Stając przy lewym jazie, których na stawach jest mnóstwo (regulują poziom wody), możemy wypatrzeć starą, metalową wieżę widokową, który wyłania się pośród koron drzew. Wieża zaznaczona jest na mapie Wrzosowej Krainy, którą możecie pobrać u dołu strony. Idąc prosto groblą oddzielająca stawy docieramy do swoistego centrum północnej części akwenów skąd roztacza się piękny widok na wodną krainę pomieszkujących tu ponad 200 gatunków ptaków.

Wieża obserwacyjna i punkt widokowy na stawy

Docierając do dawnego budynku gospodarczego (na którym widnieje malunek ryby), przy którym zbudowano kilka jazów wyrównującymi poziom wody pomiędzy stawami, skręcamy w lewo w kierunku wieży obserwacyjnej. Podążając drogą pomiędzy Stawem Dużym i Sercowym (w istocie przypominającym swym kształtem serce) docieramy do wieży, która może pomieścić maksymalnie cztery osoby. Należy zachować stosowną dozę ostrożności przy wejściu i na szczycie wieży. Z jej korony możemy podziwiać panoramę na północną część stawów oraz widniejący w dali Przemków z jednej strony i na bagna porośnięte roślinnością wodną z drugiej. Dla ornitologów wieża będzie doskonałym punktem do podpatrywania ptaków na ich obszarach lęgowych. Z wieży widać również Wzgórza Dalkowskie, Rudziny oraz kominy głogowskiej Huty.
Panorama Stawów Przemkowskich, fot. Konrad Gramont

Wędrówka pośród stawów

Po drodze miniemy jeszcze jedno skrzyżowanie oraz opuszczone, zatopione i porośnięte łodzie wędkarskie. Dalsza wyprawa w kierunku północnym doprowadzi nas w końcu do Kanału Północnego, który jak mniemam z obserwacji, służy do odbioru nadmiaru wody zgromadzonej w akwenach. Wzdłuż niego napotkamy liczne śluzy, których zasada działania jest bardzo prosta. Zapory zbudowane są z drewnianych desek ułożonych jedna na drugiej. Nie polecam zabawy w retencję wód, gdyż możemy zaburzyć ekosystem wodny. Po drugiej stronie Kanały Północnego rozpościerają się ogromne (przemkowskie) bagna porośnięte trawami i trzcinami.

My jednak kierujemy się  z powrotem w kierunku południowym tworząc pętlę. Skręcamy w drogę prowadzącą po grobli pomiędzy Stawem Brzozowym oraz Śląskim Nowym (droga nie jest zaznaczona na mapie Wrzosowej Krainy). Pokonując zakręt o kącie dziewięćdziesięciu stopni docieramy do kolejnych jazów. Niekiedy jeśli dobrze się przyjrzymy, zauważymy małe ryby, które skaczące w głąb jazów próbując pokonać prąd napierającej wody. Różnorodność zbiorników wodnych jest imponująca. Na kilku z nich można dostrzec licznie pnie wystające z wody, na których odpoczywają ptaki. Kiedy już zbliżymy się do lasu i zbliżymy do Stawu Śluzowego polecam penetrację obszaru leśnego – podczas wycieczki napotkałem tam jegomościa dysponującego potężną lornetką wypatrującego ptaków.

Galeria zdjęć z Przemkowa

Staw Śluzowy i Olchowy

Po przekroczeniu mostku nad szerokim kanałem porośniętym kwiatami, zasilającym wodą wschodnią część zbiorników wodnych, dotrzemy znów do rzeki Szprotawy. Pokonamy ją starym, drewnianym mostem, przy którym zlokalizowana jest zapora wodna regulująca poziom wody w rzece (i tym samym w stawach). Z mostu możemy podziwiać swoisty tryptyk – dwie śluzy i zaporę. Dwa stawy zasilane są w tym miejscu bezpośrednio z rzeki. Po oględzinach przęseł zapory dostrzeżemy, że posiadają oryginalne, niemieckie części. Na kilku z nich widnieje napis: „L. Köhler G.m.b.H. Maschinenfabrik Hirschberg I.R”.  Sam kunszt i  zarazem prostota ich mechanizmów jest godny podziwu. Ciekawskich odsyłam do fotogalerii na górze strony. Sam system nawadniający stawy wydaje się być prosty w budowie, w istocie tworzy szereg połączonych ze sobą cieków i zbiorników wodnych, które wzajemnie się regulują. Po mapie tego nie widać, ale wystarczy przejść się po okolicy by być pod wrażeniem niemieckiej technologii.

Lasy i środowisko naturalne Bobrów

Nasza podróż dobiega końca, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by udać się dalej na południe i zwiedzić jeszcze Stawy Wołowe. My zdecydowaliśmy się na powrót wzdłuż rzeki Szprotawy i penetrację pobliskiego lasu. Napotkani wędkarze dali nam wskazówki, aby w lesie zachowywać się możliwie cicho i tym samym móc podziwiać okoliczną zwierzynę. Niestety nie mieliśmy szczęścia, ale liczę, że komuś z Was drodzy czytelnicy ono dopisze. Las, który graniczy z rzeką jest równie ciekawy jak obszary wodne. Pełno w nim śladów działalności Bobrów. Rzekłbym, że uczestniczyliśmy w festiwalu rzeźby napotykając co rusz powalone drzewa wkomponowane w krajobraz. Jeden z olbrzymich pni zdawał się powalony piorunem, inne zaś nosiły ślady nadpalenia. Były to prawdopodobnie pozostałości pożaru, który trawił przygraniczne łąki parę miesięcy wcześniej. Niektóre z kompozycji budziły grozę będąc zarazem na tyle mistycznymi obrazami , że nie obyło się bez skojarzeń z malarzem Zdzisławem Beksińskim. Trafność tego spostrzeżenia pozostawiam Wam do oceny po obejrzeniu zdjęć.


Po pokonaniu obszaru leśnego znajdziemy się na polu i stąd pokonując drogę kilkuset metrów znajdziemy się znów przy bramie i granicy rezerwatu. Fotogaleria, którą zamieściłem zawiera zdjęcia z końca maja 2013 roku, gdy jeszcze wczesnowiosenna aura nie pozwoliła zazielenić się trawą i pływającym, roślinnym wyspom.

Pieszo po Przemkowie i okolicy

Jeżeli wybraliście się do Przemkowa polecam spenetrować obszar całego Parku Krajobrazowego. Oprócz niewątpliwej gratki dla ornitologów, którą są Stawy Przemkowskie, na obszarze parku istnieją również rezerwaty florystyczne. Niewątpliwe walory przyrodnicze całego terenu stanowią ogromną gratkę dla turystów lubujących naturę zachowaną w pierwotnej formie. Pomocnym przewodnikiem jest wspominana już przeze mnie mapa Wrzosowej Krainy (nazwa wzięła się od wrzosowych pól pośrodku kompleksu leśnego), do której link najdziecie w bibliografii poniżej. W okolicy nie brakuje również zabytków architektury. Miłośników współczesnej zabudowy industrialnej odsyłam do Przemkowa, gdzie znajdują się częściowe w ruinie budynki starej huty (patrz: galeria) oraz nieczynna linia kolejowa z Chotkowa do Niegosławic przez Przemków.

Ciekawe Miejsca

 • Wieża obserwacyjna
 • Zabytkowe jazy pomiędzy stawami
 • Zapora i kompleks jazów na rzece Szprotawie
 • Lasy okalające stawy
 • Rezerwaty florystyczne na terenie parku
 • Dąb Chrobry i dąb Wernyhora
 • Ruchome wydmy w Wilkocinie

Zwróć uwagę
 • Wstęp do rezerwatu tylko za zgodą dyrekcji parku
 • Zakaz palenia ognisk na terenie rezerwatu
 • Lornetka lub luneta przyda się do oglądania ptaków
 • Po drodze należy sforsować rzeczkę Białą Wodę (kładka)
 • Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Głowie i Żaganiu


Przydatne pliki

Mapa Wrzosowej Krainy
Mapa: Przemkowski Park Krajobrazowy, Stawy Przemkowskie

Mapa Zagłębia Miedziowego
Mapa przyrodniczo-kulturowa związku gmin zagłębia miedziowego

Ciekawe stronyPodoba Ci się mój przewodnik? Umieść link na swojej stronie!

Co o tym myślisz ?