Góry Stołowe: Broumowskie Ściany

Góry Stołowe: Broumowskie Ściany
Czeskie Góry Stołowe – trasa: Strážná hora – Hvězda – Amercia i okolice.
Kraj: Czechy, kraj hradecki (czes. Královéhradecký kraj), okolice Broumova.
Trasa: piesza
Rodzaj nawierzchni:  skały, droga gruntowa
Stopień trudności: łatwy
Długość trasy: ~3 km ( pieszo 1 – 2h ) – to tylko fragment szlaku!

Galeria zdjęć: Broumowskie Ściany

Mapa fragmentu Gór Stołowych, których zdjęcia znajdują się w galerii

Broumov

Obszar Chronionego Krajobrazu Ziemia Broumowska (Broumovsko).

Czeskie Góry Stołowe


Wielu z nas słyszało o czeskim, skalnym mieście, ale jak niewielu wie, że znaczy obszar Sudetów Środkowych usłany jest malowniczymi skałami z piaskowca. Mezoregion Stolové hory w Polsce znany jako Góry Stołowe obfituje w bajeczne figury skalne. Czeski odpowiednik polskich skał nosi nazwę Broumovská vrchovina, a swą nazwę wziął od leżącej w środku miejscowej kotliny miejscowości Broumov. Dlatego też monumentalne, pojedyncze skały i towarzyszące im kompleksy formujące niezwykłe pejzaże znane są po prostu jako broumovske steny, czyli po naszemu broumowskie skały. Dla ścisłości warto nadmienić iż w języku naszego zachodniego sąsiada, czyli po niemiecku, góry nazywa są przeróżnie: Falkengebirge, a także Sterngebirge czy Braunauer Wände.

Według rodzimych opracowań mała popularność czeskich gór skalnych wynika z ich słabej dostępności. Istnieją jednak miejsca, z których bez problemu można dostać się pomiędzy kompleksy skalne od polskiej strony. Zaletą penetracji terenu od naszej granicy jest ich mniejsze obłożenie turystami, bez wpływu na atrakcyjność. Jednym z takich obszarów jest – rozdzielający Park Narodowy Gór Stołowych w Polsce oraz Obszar Chronionego Krajobrazu Ziemi Broumowskiej w Czechach – nieco mniejszy rezerwat Polické stěny stanowiący dobry prolog dla pieszej wędrówki w głąb hradeckiego kraju.

Oczywiście warto wyróżnić kilka miejsc, które są bezkonkurencyjne w swej unikalności, a co za tym idzie popularności. Rozpocząć należy od najwyższych szczytów, którymi – wyliczając od strony zachodniej – są Strážna hora (688 m n.p.m.), Loučna hora (647 m n.p.m.), Hvězda (674 m n.p.m.), Supí hnízdo, Velká kupa (708 m n.p.m.), Koruna (769 m n.p.m.) i najwyższy z nich Božanovsky Špičák (773 m n.p.m.).

Na mapie odnajdziemy kilka sugestywnych nazw, które mogą nas zainteresować: Lucyfer, Podkova, Sova a nawet Triglav czy nieco śmiesznie brzmiąca w naszym języku Velká Kupa. Sztandarowym i często przywoływanym przykładem ciekawego tworu geomorfologicznego z piaskowca są tzw. grzyby skalne porośnięte mchem i osiągające kilka metrów wysokości. Znajdziemy je nieopodal osady Slavný (Suchý Důl).

Cały obszar jest dość gęsto poprzecinany szlakami turystycznymi. Ich oznakowanie jest w pełni zadowalające, a trasy obfitują w ułatwienia dla turystów (liczne schody, poręcze, mapy, tablice informacyjne). Strudzeni piechurzy mogą zejść z trasy jednym z wąwozów, które co kilka kilometrów wychodzą na którąś z okolicznych miejscowości. Przed wyprawą warto zrobić wstępne oględziny, przy których pomocne mogą być np. zdjęcia umieszczone w serwisie Panoramio. Krótkie rozeznanie pozwoli nam odhaczyć co ciekawsze atrakcje turystyczne np. stumetrowe ściany skalne, wąskie wąwozy, czy wyrzeźbione w skałach bramy.

Mniej-więcej w centrum obszaru objętego ochroną CHKO Broumovsko znajduje się wspomniany szczyt Hvězda, który wyróżnia się na tle pozostałych gór. Na szczycie znajduje się kaplica Matki Boskiej Śnieżnej zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku na rzucie pięcioramiennej gwiazdy. Kaplica w całości wybudowana została z piaskowca i posiada barokowy styl. Nazwa wzniesienia wzięła się od krzyża z pozłacaną, pięcioramienną gwiazdą postawioną tutaj pół wieku przed wybudowaniem kaplicy.

Hvězda jest przyjazna turystom gdyż krzyżują się na niej szlaki turystyczne, a nieopodal kaplicy znajduje się schronisko w szwajcarskim stylu. Wnętrze „Chaty Hvězda” imponuje – warto zajrzeć do środka nawet gdy nie zamierzamy skorzystać z restauracji czy noclegu. Ponadto z tarasu można podziwiać panoramę na broumovską kotlinę. Dla osób chcących zaspokoić pragnienie, oazą będzie stoisko z czeskim piwem znajdujące się przed schroniskiem. Ukojenia doznają również czworonożni kompani, gdyż obok stoiska wisi tabliczka z napisem „Psi bar” przy, której stoi miska z wodą. Warto skorzystać z napitka, gdyż tutejszy obszar należy do ubogich w źródła i strumienie.

Inny, idealny punkt widokowy znajduje się na szczycie góry Koruna w poblizu polskiej granicy (około 6 kilometrów od Radkowa). Rozpościera się z niego panorama na okolice Broumova, Obniżenie Ścinawki, Góry Suche, Góry Stołowe ze Szczelińcem i Błędnymi Skałami.

Wartym odnotowania jest również fakt, iż we wspominanym wcześniej Broumovie funkcjonuje lokalny browar, który szczególnie przypadł mi do gustu. W Polsce jest mało popularny, chociaż raz natrafiłem na broumovskie piwa dumnie sprzedawane z etykietą polskiego browaru. Ze swojej strony polecam piwa Opat, z naciskiem na pieprzowe oraz niefiltrowane o smaku absyntu.

Na koniec dwa słowa o podobnych rezerwatach u naszych południowych sąsiadów. Zaglądając na polskojęzyczną Wikipedię znajdziemy informację iż obszary chronione na terenie Czech oprócz Broumowskich Ścian obejmują także Adršpašskoteplickie skały i inne pobliskie formacje skalne o całkowitej powierzchni aż 41 km². Warto rozważyć eksplorację rezerwatów przyrody Ostaš, Drogi krzyżowej czy obszaru Kocich Skał i Borka.

Ciekawe Miejsca

  • Barokowa kaplica Matki Bożej Śnieżnej na górze Hvězda, zbudowana w 1733 roku z piaskowca
  • Hvězda – schronisko
  • Hvězda – szczyt (674 m n.p.m.)
  • Broumov (browar Opat).

Zwróć uwagę
  • Warunki pogodowe
  • Poruszaj się po oznakowanych szlakach


Przydatne pliki

Mapa Kočičí skály i Broumovské stěny
Mapa Kočičí skály i Broumovské stěny

Ciekawe strony
Podoba Ci się mój przewodnik? Umieść link na swojej stronie!

Jedna odpowiedź

Co o tym myślisz ?