Międzynarodowy szlak rowerowy „Odra – Nysa” (Oder – Neisse Radweg)

Międzynarodowy szlak rowerowy „Odra – Nysa” (Oder – Neisse Radweg)
Międzynarodowy szlak rowerowy Odra – Nysa Łużycka – Radweg Oder- Neiße.
Przebieg: Lučany nad Nisou – Nová Ves nad Nisou – Rychnov u Jablonce nad Nisou – Jeřmanice – Dlouhý Most – Liberec – Bílý Kostel nad Nisou – Gródek nad Nysą (czes. Hrádek nad Nisou, niem. Grottau) – Żytawa (niem. Zittau) – Hirschfelde – Ostritz – Görlitz (Zgorzelec) – Rothenburg/Oberlausitz (Rózbork) – Lodenau – Skerbersdorf – Łęknica – Mużaków – Bad Muskau – Forst / Zasieki – Briesnig – Guben (pol. Gubin) – Eisenhüttenstadt – Brieskow-Finkenheerd – Lossow – Frankfurt nad Odrą (niem. Frankfurt (Oder)) – Lebus – Kostrzyn nad Odrą (niem. Küstrin) – Bleyen – Groß Neuendorf – Güstebieser Loose – Hohenwutzen – Stolpe – Criewen – Zützen – Schwedt/Oder – Gatow – Friedrichsthal – Gartz – Mescherin – Tantow – Penkun – Wollin – Krackow – Löcknitz – Plöwen – Blankensee – Pampow – Glashütte – Hintersee – Rieth – Vogelsang-Warsin – Ueckermünde – Anklam – Usedom – Dargen – Ostsee Heringsdorf – Świnoujście.
Kraj: Czechy, Niemcy, Polska.
Trasa: rowerowa.
Rodzaj nawierzchni: głównie drogi asfaltowe, również leśne.
Stopień trudności: niski, najtrudniejszy odcinek to czeski fragment wśród gór.
Długość trasy: ~600 km.

Mapa szlaku rowerowego

Galeria zdjęć

Charakterystyka szlaku

Szlak rowerowy, który jest gratką dla amatorów dwóch kółek. Za jego atrakcyjnością dla polskich cyklistów przemawia fakt, że w znacznej mierze biegnie wzdłuż polskiej granicy. Taka lokacja i połączenie szlaku z gęstą siecią ścieżek rowerowych pozwala na dotarcie na niego zaraz po przekroczeniu Nysy Łużyckiej lub Odry. Trasę można podzielić na kilka fragmentów: górską, wyżynną i nizinną. Stanowi najkrótszą trasę rowerową na linii Morze Bałtyckie – Sudety.

Jak się po nim podróżuje?

Większość nawierzchni na trasie stanowi asfaltowy dywanik, co sprawia, że podróż jest wygodna i przyjemna co pozwala na podróż również mniej doświadczonym rowerzystom. Wykluczając odcinek górski (fragment po czeskiej stronie) trasa jest płaska i nadaje się do podróży z dziećmi. Ścieżki w większości są wolne od ruchu samochodowego. Przebieg jest dość dobrze oznakowany wraz z drogowskazami pokazującymi kilometraż, co ułatwia nawigację i planowanie podróży. Na trasie znajdują się punkty gdzie można odpocząć – są to często drewniane, zadaszone wiaty z ławkami i stołami.

Gdzieniegdzie znajdują się również pola namiotowe i kempingi gdzie można spędzić noc podczas kilkudniowej wycieczki. Duża liczba miejscowości, przez które przejeżdżamy pozwala uzupełniać zapasy w miejscowych sklepach. W wielu miejscowościach znajdują się atrakcje turystyczne, dlatego też nie zabraknie nam wrażeń podczas nawet kilkudniowej wyprawy.

Walory przyrodnicze

Obszar, przez który wytyczona została trasa w dużej mierze podlega ochronie ze względu na siedliska ptactwa i obszary lęgowe. Dla ornitologów, pasjonatów ptaków oraz miłośników terenów wodnych jest to istny raj. Tereny od wielu lat objęte ścisłą ochroną ze względu na faunę i florę oraz ukształtowanie zachowały swój pierwotny charakter i stanowią doskonałe środowisko rozwoju zwierząt i roślin. Zbaczając nieco ze szlaku – po obu stronach granicy mamy okazję podróżować przez parki narodowe oraz krajobrazowe.

Walory kulturowe

Warto wiedzieć, że mniej-więcej w środkowej części szlak przebiega przez tereny serbołużyckie. Kultywowanie kultury po dziś dzień stwarza doskonałą okazję do bliższego spotkania się z tą charakterystyczną grupą etniczną.

Po drodze napotkamy też wiele unikatowych struktur i budowli architektonicznych. Na pograniczu stykają się wpływy architektury z Czech, Śląska, Brandenburgii i Saksonii. Jeszcze na południu przejeżdżając przez miejscowość Bad Muskau mamy okazję obejrzeć Park Mużakowski oraz przylegający do niego pałac, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Film promujący szlak

Podoba Ci się mój przewodnik? Umieść link na swojej stronie!

3 komentarze

 1. Mało informacji na temat tej wyprawy, ale i tak bardzo dla mnie przydatne i wykorzystam je na pewno pod koniec maja na wypad tą trasą. Postaram się zrobić kilka zdjęć i filmików to może się podzielę:) Za to przeglądałem Wasze inne materiały z wypraw i jestem pod wrażeniem-szczególnie DAG Alfred Nobel… extra opracowane.

  Odpowiedz
 2. robiąc sobie przerwę w Łęknicy polecam Pole namiotowe przy Mużakowskiej Agroturystyce CamperParku w Bronowicach niespełna 2 km od Łęknicy
  Namiary Bronowice Partyzantów 12 tel. 693-493-453, 507 707 450 • GPS: x(E) 14o76’26’’ y(N) 51 o 55’79’’
  na polu stoły z ławami do posiłków, odpoczynku. woda, toaleta, umywalka
  Natrysk ciepła woda. Gaz zaplecze kuchenne lodówka stanowisko do zmywania naczyń, możliwość przyłącza poboru prądu

  Odpowiedz

Co o tym myślisz ?