Bytom Odrzański – Kiełcz (9 km)

Bytom Odrzański – Kiełcz (9 km)
Bytom Odrzański – Ścieżyna Leśna – Kiełcz
Województwo: lubuskie, powiat nowosolski.
Trasa: piesza, rowerowa. Szlak nie jest oznakowany.
Rodzaj nawierzchni: droga leśna i polna.
Stopień trudności: łatwa
Długość trasy: 10 km ( pieszo 2,5 godziny – rowerem 1 godzina )

Galeria zdjęć z trasy

Mapa online opisywanej trasy

Położenie

Trasa biegnie wzdłuż środkowego biegu Odry (Dolina Środkowej Odry). Kierunek zwiedzania nie ma większego znaczenia, jednak w niniejszym opisie obrałem kierunek z południa na północ (Bytom Odrzański – Kiełcz).
Do Bytomia Odrzańskiego możemy dotrzeć przy pomocy pociągu, autobusu lub statku wycieczkowego. Bytom położony jest przy szlakach komunikacyjnych Głogów – Nowa Sól. Funkcjonuje również przeprawa łodzią. Możliwy jest jednak tylko transport osób oraz rowerów, wbrew temu co sugerują niektóre mapy i nawigacje nie istnieje przeprawa promowa. Powrót z Kiełcza możliwy jest za pomocą autobusów firmy PKS Nowa Sól, a najbliższy dworzec PKP znajduje się w Nowej Soli, w odległości 5 km od Kiełcza.

Wideo: Piesza wyprawa brzegiem Odry

W mieście istniał kiedyś most, dziś na jego ruinach wybudowano kładkę z punktem widokowym na rzekę i marinę (port). Port w mieście posiada nabrzeże przystosowane dla dużych jednostek pływających, posiada także 45-metrową przystań dla jachtów, kajaków i motorówek. W mieście od lata 2013 roku kursują statki wycieczkowe, w ramach programu Odra dla turystów.

Szlak może być trudny do przebycia w wypadku podwyższonego stanu wody na Odrze. Również mały problem może stanowić przeprawa przez rzekę Biała Woda, gdyż kładka ulega co jakiś czas zniszczeniu. Jednak podczas pieszej wędrówki na pewno znajdzie się przewężenie, natomiast w wypadku podróży rowerowej, może spróbować sforsować rzekę (przy niskim stanie wody) lub przekroczyć ją kładką znajdującą się w pobliżu linii kolejowej (w kierunku zachodnim – pomiędzy wytyczoną trasą, a linią kolejową).

Przyroda

Trasa biegnie wzdłuż linii brzegowej Odry pośród tzw. łęgów odrzańskich, zwanych również nadodrzańskimi. Na trasie możemy zaobserwować typowe ptactwo wodne (m.in. czapla siwa, mewa). Drzewostan stanowią głównie olsy, graby, lipy, dęby i brzozy – typowe dla łęgów i grądów. W poszyciu dominuje głóg. W lasach w okresie wilgotnym występuje duże nagromadzenie ślimaka winniczka. Późną wiosną, latem aż po pierwsze mrozy nad Odrą występuje bardzo dużo komarów. Zalecam zaopatrzyć się w środek odstraszający te owady. Na ostrogach, szczególnie porą wiosenną i letnią można spotkać wędkarzy.

Historia

Na wysokości wsi Siedlisko zlokalizowane są pozostałości dawnego przysiółka Ścieżyna, który położony był na dawnym szlaku handlowym (Trakt Pruski), który wedle historyków biegł przez Kożuchów – Nowe Miasteczko – Siedlisko – w kierunku Sulechowa i Wolsztyna. Istnieje też hipoteza jakoby szlak łączył Saksonię z Wielkopolską. Jego początki należy datować na wczesne średniowiecze, dziś natomiast nie jest już użytkowany. Stanowi jednak dobrze zachowany zabytek krajobrazowy reprezentujący typ budownictwa drogowego (nie jest natomiast wpisany do oficjalnego rejestru zabytków). W szczególności dobrze zachowane fragmenty to łączący Ścieżynę Leśną z Tarnowem Byckim oraz Siedlisko z kanałem Kopalnica.

Nieistniejąca już Ścieżyna Leśna, położona na lewym brzegu Odry, stanowiła osadę drwali i przewoźników, którzy trudzili się przeprawą promową (do 1945 roku). Jej niemiecka nazwa Hegewald wzięła się prawdopodobnie od nazwy pobliskich lasów, niegdyś książęcych, z których pozyskiwano drewno dla bytomskich władców.

Miejscowy fragment linii brzegowej Odry stanowi jeden z nielicznych przykładów zachowanych jednocześnie umocnień z czasów nowożytnych oraz współczesnych. Na północ od Ścieżyny umiejscowione są pozostałości po XVII-sto wiecznej reducie, która stanowiła fortyfikacje dla wojsk szwedzkich stacjonujących w Siedlisku.
Za współczesne fortyfikacje uważa się szereg pojedynczych, żelbetonowych bunkrów usytuowanych wzdłuż linii brzegowej Odry. Bunkry te służył wojskom niemieckim w celach obronnych. Bunkry wzniesiono w latach 30. XX wieku, wchodziły w skład Linii (Pozycji) Środkowej Odry (niem. Oderstellung).Restauracja Złoty Lew
Tadeusz Krawczyński
Bytom Odrzański
Tel. 48 603696688
Tel. 68 388 49 83
e-mail: driedflowers@pro.onet.pl

Zajazd Nadodrze
telefon:
68 388-42-54
adres: ul. Sadowa 4, Bytom Odrzański

Hotel Złoty Lew
Tadeusz Krawczyński
Bytom Odrzański
Tel. 48 603696688
Tel. 68 388 49 83
e-mail: driedflowers@pro.onet.pl


Najbliższy sklep rowerowy:

Kacper
67-100 Nowa Sól , Waryńskiego 7
68 356 40 92


Ciekawe Miejsca

 • Rynek w Bytomiu Odrzańskim
 • Punkt widokowy w Bytomiu Odrzańskim
 • Marina w Bytomiu Odrzańskim
 • Panorama na zamek w Siedlisku na wysokości Ścieżyny Leśnej
 • Ujście Białej Wody bunkier usytuowany na brzegu Odry

Zwróć uwagę
 • Podwyższony poziom wody w rzekach może uniemożliwić podróżowanie
 • Po deszczu mogą występować trudności w poruszaniu się rowerem
 • Trasę w kilku miejscach okalają bagna
 • Po drodze należy sforsować rzeczkę Białą Wodę (kładka)
 • Najbliższa stacja kolejowa na północy znajduje się w Nowej Soli


Przydatne pliki

Mapa Fortyfikacji Oderstellung
Mapa Fortyfikacji Oderstellung Odra

Nowożytne Fortyfikacje Szwedzkie
Nowożytne Fortyfikacje Szwedkie, Carolath, Oder


Podoba Ci się mój przewodnik? Umieść link na swojej stronie!

4 komentarze

  • Rzeczywiście, betonowy mostek jest, ale na trasie ścieżki rowerowej z Kiełcza do Tarnowa Byckiego. Na trasie Ścieżyna – Kiełcz jest drewniany mostek położony na dużym balu, który zapewne wcześniej pełnił funkcję kładki.

   Odpowiedz
  • Faktycznie byłoby warto wspomnieć o tym mostku, bo jest solidny, niestety postawiony chyba tylko dla sarenek, ewentualnie pieszych.
   Rowerem tam nie sposób dojechać. Latem zakopiemy się w piachu na leśnych wertepach, a zimą utoniemy w błocie.
   Szkoda, bo bardzo liczyłam na przedłużkę naszej trasy rowerowej

   Odpowiedz
 1. Otrzymałem list od Agnieszki o nastepującej treści: ” Zamieściłam wyjaśnienie na stronie turystyka.e-mucha pod Pana komentarzem, ale chyba stronka już nie działa. Rzeczywiście jest betonowy mostek na Białej Wodzie, ale na szlaku rowerowym od Kiełcza do Tarnowa Byckiego. Natomiast idąc z Kiełcza do Ścieżyny Leśnej, trzeba pokonać drewnianą kładkę, która opiera się na balu. I właśnie tamtędy prowadził szlak autorów wpisu na stronie turystyka.e-mucha. Podane są dane współrzędne. Mam zdjęcia, były to dwie wycieczki piesze – przeszliśmy oba szlaki”.
  Agnieszka ma całkowita słuszność. Mój komentarz dotyczył mostu postawionego na Białej Wodzie w ciągu gruntowej drogi gminnej i biegnących nią szlaków rowerowych. Chciałem w ten sposób poinformować, że w razie „wysokiej wody” można już sobie poradzić korzystając z tego mostku. Oczywiście wymaga to zmiany kierunku wędrówki.
  Dziękuję za zwrócenie uwagi.

  Odpowiedz

Co o tym myślisz ?